MT9JSF25672AZ-1G4D1 – Micron 2GB DDR3 1333MHz ECC UDIMM 240-Pin Memory
Micron MT9JSF25672AZ-1G4D1 2GB DDR3-1333 PC3-10600 240-Pin UDIMM CL9 Single Rank x8 Unbuffered Memory Module
Micron MT9JSF25672AZ-1G4D1 server memory is the perfect choice for enterprises looking for high-performance and low-latency server upgrades. With 2GB designed for scalable enterprise applications, this memory enables fast and reliable access to data. This memory is designed to meet the DDR3-1333/PC3-10600, ensuring a strong foundation for compatibility. The UDIMM setup provides built-in data protection, while 1333MHz supports quicker communication between your server’s CPU and memory.
Lifetime-tested for enterprise workloads
Lower heat generation for better cooling
Exceptional data integrity under stress
Built for the highest uptime and ruggedness
Compliant with top OEM server requirements
General Information
| Model | MT9JSF25672AZ-1G4D1 |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
Technical Information
| Memory Capacity | 2 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| RAM Speed | 1333MHz |
| RAM Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL9 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | UDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | RoHS |
|---|
| Model | MT9JSF25672AZ-1G4D1 |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
| Compliance Standards | RoHS |
| Memory Capacity | 2 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| Ram Speed | 1333MHz |
| Ram Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL9 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | UDIMM |
20 reviews for MT9JSF25672AZ-1G4D1 – Micron 2GB DDR3 1333MHz ECC UDIMM 240-Pin Memory
Looking for a Bulk Quantity of MT9JSF25672AZ-1G4D1 - Micron 2GB DDR3 1333MHz ECC UDIMM 240-Pin Memory?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
white-box –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
Liz –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.