MT9JSF25672AZ-1G1D1 – Micron 2GB DDR3 1066MHz CL7 ECC UDIMM Memory
Micron MT9JSF25672AZ-1G1D1 2GB DDR3-1066/PC3-8500 UDIMM 240-Pin CL7 Single Rank x8 Unbuffered Memory Module
Micron MT9JSF25672AZ-1G1D1 server memory enables your systems to run effectively in performance-intensive applications. The 2GB is ideal for data-heavy applications like AI, virtualization, and cloud computing. Designed to meet DDR3-1066/PC3-8500 standards, it integrates smoothly with current infrastructures. With quick 1066MHz, your systems receive enhanced response times. The UDIMM build provides accurate error correction and long-term reliability for enterprise performance.
Compatibility tested on leading server brands
Great bandwidth for multi-threading
Built to meet strict data center standards
Signal integrity optimized for steady output
Long-lasting components to minimize maintenance
General Information
| Model | MT9JSF25672AZ-1G1D1 |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
Technical Information
| Memory Capacity | 2 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| RAM Speed | 1066MHz |
| RAM Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL7 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | UDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | RoHS |
|---|
| Model | MT9JSF25672AZ-1G1D1 |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
| Compliance Standards | RoHS |
| Memory Capacity | 2 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| Ram Speed | 1066MHz |
| Ram Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL7 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | UDIMM |
20 reviews for MT9JSF25672AZ-1G1D1 – Micron 2GB DDR3 1066MHz CL7 ECC UDIMM Memory
Looking for a Bulk Quantity of MT9JSF25672AZ-1G1D1 - Micron 2GB DDR3 1066MHz CL7 ECC UDIMM Memory?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
ScottH –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.