M395T2953EZ4-CE65 – Samsung 1GB FB-DIMM 240-Pin Memory Module
Samsung M395T2953EZ4-CE65 1GB DDR2-667/PC2-5300 FB-DIMM 240-Pin CL5 Dual Rank x8 Fully Buffered Memory Module
Take your server to the next level with Samsung M395T2953EZ4-CE65 server memory, recognized by IT experts worldwide. With 1GB designed for demanding multitasking, it gives efficient server performance under heavy loads. Based on the reliable DDR2-667/PC2-5300, this memory handles diverse enterprise workloads. The 667MHz allows for fast data access and enhanced system responsiveness. Designed as a FB-DIMM, it ensures error-free operation and reliability.
Low-latency performance in real-time applications
High-quality Samsung ICs for reliability
Supports multi-channel server configurations
Maintains performance under thermal stress
Verified for leading OEM server platforms
General Information
| Model | M395T2953EZ4-CE65 |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
Technical Information
| Memory Capacity | 1 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR2 |
| Product Voltage | 1.8V |
| RAM Speed | 667MHz |
| RAM Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Fully Buffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL5 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | FB-DIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | EU RoHS, FCC |
|---|
| Model | M395T2953EZ4-CE65 |
|---|---|
| Compliance Standards | EU RoHS, FCC |
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 1 |
| Memory Technology | DDR2 |
| Product Voltage | 1.8V |
| Ram Speed | 667MHz |
| Ram Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Fully Buffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL5 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | FB-DIMM |
20 reviews for M395T2953EZ4-CE65 – Samsung 1GB FB-DIMM 240-Pin Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of M395T2953EZ4-CE65 - Samsung 1GB FB-DIMM 240-Pin Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Forensics 101 –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.