HMA42GL7AFR4N-TFTE – Hynix 16GB DDR4 2133MHz CL15 ECC RDIMM Memory
$ 155.00
14 in stock
Hynix HMA42GL7AFR4N-TFTE 16GB DDR4-2133/PC4-17000 RDIMM 288-Pin CL15 Dual Rank x4 ECC Registered Memory Module
Hynix HMA42GL7AFR4N-TFTE server memory delivers in environments where performance and reliability are important. Featuring 16GB, specifically designed to handle data-intensive workloads, this memory boosts server responsiveness and task performance. It meets DDR4-2133/PC4-17000 compliance to ensure high compatibility with major server ecosystems. Designed with RDIMM architecture, this module supports data protection via automatic error correction. With 2133MHz, this module guarantees high-speed access for dynamic applications such as cloud, HPC, and virtualization.
Endurance-tested for enterprise reliability
Consistent bandwidth under load
Smart thermal control technology
Supports multi-channel memory configurations
Backed by Hynix’s quality assurance
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|
Technical Information
| Memory Capacity | 16 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| RAM Speed | 2133MHz |
| RAM Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL15 |
| Rank | Dual Rank x4 |
| Quantity of Pins | 288-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Memory Capacity | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| Ram Speed | 2133MHz |
| Ram Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (cas) | CL15 |
| Rank | Dual Rank x4 |
| Quantity Of Pins | 288-pin |
| Ram Genre | RDIMM |
20 reviews for HMA42GL7AFR4N-TFTE – Hynix 16GB DDR4 2133MHz CL15 ECC RDIMM Memory
Looking for a Bulk Quantity of HMA42GL7AFR4N-TFTE - Hynix 16GB DDR4 2133MHz CL15 ECC RDIMM Memory?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
PM –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.