CT8G4RFS8266 – Crucial 8GB DDR4 2666MHz CL19 ECC RDIMM Memory Module
$ 168.00
11 in stock
Crucial CT8G4RFS8266 8GB DDR4-2666/PC4-21300 RDIMM 288-Pin CL19 Single Rank x8 ECC Registered Memory Module
Improve the performance of your server using Crucial CT8G4RFS8266 server memory, specifically built to handle demanding workloads and provide maximum uptime. This 8GB module is compatible with DDR4-2666/PC4-21300 to provide hassle-free compatibility with numerous enterprise-class systems. With a 2666MHz rating, it maximizes data transfer rates, ensuring faster response times. Suitable for virtualization, cloud computing, and huge-scale databases, its RDIMM design provides consistent performance in high-demanding environments.
Efficient thermal performance
Built for 24/7 enterprise operations
Low latency for faster task execution
Easy upgrade with plug-and-play support
Optimized for mission-critical applications
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|
Technical Information
| Memory Capacity | 8 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| RAM Speed | 2666MHz |
| RAM Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL19 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity of Pins | 288-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | CE, WEEE, RoHS |
|---|
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Compliance Standards | CE, WEEE, RoHS |
| Memory Capacity | 8 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| Ram Speed | 2666MHz |
| Ram Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (cas) | CL19 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 288-pin |
| Ram Genre | RDIMM |
20 reviews for CT8G4RFS8266 – Crucial 8GB DDR4 2666MHz CL19 ECC RDIMM Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of CT8G4RFS8266 - Crucial 8GB DDR4 2666MHz CL19 ECC RDIMM Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.