A6996754 – Dell 8GB DDR3 1600MHz CL11 ECC RDIMM Memory Module
Dell A6996754 8GB DDR3-1600/PC3-12800 RDIMM 240-Pin CL11 Dual Rank x4 ECC Registered Memory Module
Upgrade your IT infrastructure with Dell A6996754 server memory. With 1600MHz performance, this memory is well-suited for mission-critical systems that require rapid access to large datasets. Dell provides maximum compatibility, so this module is a great solution for server refreshes or expansions. Offers 8GB memory of RDIMM with the advanced DDR3-1600/PC3-12800 architecture. Ideal for cloud computing, virtualization, and high-performance use.
Smart error-checking features
Streamlined server upgrade process
Certified for Dell server platforms
Reduced heat generation during use
High durability under continuous workloads
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 8 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| RAM Speed | 1600MHz |
| RAM Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL11 |
| Rank | Dual Rank x4 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | RoHS |
|---|
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Compliance Standards | RoHS |
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 8 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| Ram Speed | 1600MHz |
| Ram Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (cas) | CL11 |
| Rank | Dual Rank x4 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | RDIMM |
20 reviews for A6996754 – Dell 8GB DDR3 1600MHz CL11 ECC RDIMM Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of A6996754 - Dell 8GB DDR3 1600MHz CL11 ECC RDIMM Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
PM –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.