A5686063 – Dell 8GB DDR3 1066MHz CL7 ECC RDIMM Memory Module
Dell A5686063 8GB DDR3-1066/PC3-8500 RDIMM 240-Pin CL7 Quad Rank x8 ECC Registered Memory Module
Dell A5686063 server memory with 8GB offers strong support for modern server operations. Using DDR3-1066/PC3-8500 and built-in RDIMM format, it provides stable throughput with 1066MHz performance. Offers efficiency for data processing, virtualization, and large-scale database operations. It’s the perfect upgrade for IT environments seeking to minimize downtime and increase overall system responsiveness.
Integrated ECC for better accuracy
Increased lifecycle reliability
Streamlined compatibility with Dell platforms
Designed for demanding server applications
Low-profile design for space optimization
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 8 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.35V |
| RAM Speed | 1066MHz |
| RAM Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL7 |
| Rank | Quad Rank x8 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | RoHS |
|---|
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Compliance Standards | RoHS |
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 8 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.35V |
| Ram Speed | 1066MHz |
| Ram Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (cas) | CL7 |
| Rank | Quad Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | RDIMM |
20 reviews for A5686063 – Dell 8GB DDR3 1066MHz CL7 ECC RDIMM Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of A5686063 - Dell 8GB DDR3 1066MHz CL7 ECC RDIMM Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete –
Excellent experience! Sid is great.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.