500670-S21 – HP 2GB DDR3 1333MHz CL9 ECC UDIMM Memory Module
HP 500670-S21 2GB DDR3-1333/PC3-10600 UDIMM 240-Pin CL9 Dual Rank x8 Unbuffered Memory Module
Maximize the processing power of your servers with 2GB of HP 500670-S21 server-class memory. It is designed with advanced DDR3-1333/PC3-10600 architecture. With a focus on data integrity and uptime, this UDIMM module supports high-end applications easily. Its 1333MHz provides accelerated memory cycles, minimizing delays in key business processes. Ideal for database administration, virtualization, and cloud workloads, this memory is crucial for ensuring workload stability.
Designed for enterprise-grade multitasking
Built for smooth, low-latency operations
High endurance for mission-critical environments
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 2 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| RAM Speed | 1333MHz |
| RAM Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL9 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | UDIMM |
Miscellaneous
| Compliance Standards | CE, WEEE |
|---|
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Compliance Standards | CE, WEEE |
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 2 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Product Voltage | 1.5V |
| Ram Speed | 1333MHz |
| Ram Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL9 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 240-pin |
| Ram Genre | UDIMM |
20 reviews for 500670-S21 – HP 2GB DDR3 1333MHz CL9 ECC UDIMM Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of 500670-S21 - HP 2GB DDR3 1333MHz CL9 ECC UDIMM Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Anonymous Customer –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Lana Liang –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.