1XD85AA – HP 16GB DDR4 2666MHz ECC Registered RDIMM 1.2V 288p Memory
HP 1XD85AA 16GB DDR4-2666 PC4-21300 288-Pin RDIMM CL19 Single Rank x4 ECC Registered Memory Module
Support the growing demands of your server with HP 1XD85AA memory that offers reliable throughput and high bandwidth. This 16GB module is designed with RDIMM technology for improved performance under stress. The DDR4-2666/PC4-21300 enables easy integration into various servers with flexibility for future growth. Designed for high-availability infrastructures, it meets enterprise-grade standards for speed, reliability, and robustness.
Offers 2666MHz of speed
Low power consumption for energy savings
Intelligent temperature control
Improved reliability through ECC technology
Designed for continuous uptime environments
Supports large-scale virtualization and cloud computing
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 16 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| RAM Speed | 2666MHz |
| RAM Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL19 |
| Rank | Single Rank x4 |
| Quantity of Pins | 288-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| Ram Speed | 2666MHz |
| Ram Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (cas) | CL19 |
| Rank | Single Rank x4 |
| Quantity Of Pins | 288-pin |
| Ram Genre | RDIMM |
20 reviews for 1XD85AA – HP 16GB DDR4 2666MHz ECC Registered RDIMM 1.2V 288p Memory
Looking for a Bulk Quantity of 1XD85AA - HP 16GB DDR4 2666MHz ECC Registered RDIMM 1.2V 288p Memory?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Reuben B. –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.