1CA77AA – HP 4GB DDR4 2400MHz CL17 ECC UDIMM Memory Module
HP 1CA77AA 4GB DDR4-2400/PC4-19200 UDIMM 288-Pin CL17 Single Rank x8 Unbuffered Memory Module
Get enterprise-level performance with HP 1CA77AA memory module based on the high-performance DDR4-2400/PC4-19200 platform. Ideal for data-intensive tasks, this 2400MHz module enhances transaction speeds and reduces latency across workloads. Its advanced UDIMM composition guarantees data integrity and system stability under heavy operations. Specifically tailored for server environments, it makes multitasking easier and system response more efficient.
Offers 4GB capacity
Long lifecycle and robust design
Simple plug-and-play replacement
Designed for predictable server uptime
Reliable performance under heavy data usage
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 4 |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| RAM Speed | 2400MHz |
| RAM Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL17 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity of Pins | 288-pin |
| RAM Genre | UDIMM |
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 4 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| Ram Speed | 2400MHz |
| Ram Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL17 |
| Rank | Single Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 288-pin |
| Ram Genre | UDIMM |
20 reviews for 1CA77AA – HP 4GB DDR4 2400MHz CL17 ECC UDIMM Memory Module
Looking for a Bulk Quantity of 1CA77AA - HP 4GB DDR4 2400MHz CL17 ECC UDIMM Memory Module?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Matt –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king (verified owner) –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.