1C8K1AV – HP 128GB Kit (4x32GB) DDR4 3200MHz CL22 ECC UDIMM Memory
HP 1C8K1AV 128GB Kit (4x32GB) DDR4-3200/PC4-25600 UDIMM 288-Pin CL22 Dual Rank x8 Unbuffered Memory Module
Maximize your server hardware with HP 1C8K1AV memory. The DDR4-3200/PC4-25600 guarantees compatibility with numerous platforms, making it an efficient choice for upgrades or system constructs. With its 3200MHz capabilities and UDIMM configuration, this module maximizes your company’s growth through high-performance throughput and reliable data handling. Perfect for IT professionals hosting virtualization, AI workloads, or hybrid cloud environments.
Features 128GB capacity
Built for performance-critical applications
Reduces the risk of crashes and data loss
Integrated monitoring for real-time diagnostics
Meets stringent enterprise compliance standards
General Information
| Product Type | Memory Module |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Technical Information
| Memory Capacity | 128GB (4 x 32GB) |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| RAM Speed | 3200MHz |
| RAM Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL22 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity of Pins | 288-pin |
| RAM Genre | UDIMM |
| Package Type | OEM |
|---|---|
| Product Type | Memory Module |
| Memory Capacity | 128GB (4 x 32GB) |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Voltage | 1.2V |
| Ram Speed | 3200MHz |
| Ram Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Unbuffered |
| Column Access Strobe (cas) | CL22 |
| Rank | Dual Rank x8 |
| Quantity Of Pins | 288-pin |
| Ram Genre | UDIMM |
20 reviews for 1C8K1AV – HP 128GB Kit (4x32GB) DDR4 3200MHz CL22 ECC UDIMM Memory
Looking for a Bulk Quantity of 1C8K1AV - HP 128GB Kit (4x32GB) DDR4 3200MHz CL22 ECC UDIMM Memory?
Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon
Quotes processed weekdays 6:00 am - 6:00 pm (PST), with 5-10 minute response time. Holiday submissions addressed next working day.

Pete (verified owner) –
Excellent experience! Sid is great.
Scott H. (verified owner) –
Fast shipping and good packaging.
Anonymous Customer (verified owner) –
Hector was very attentive and helpful in the Online Chat – his help was very much appreciated by the lab!
white-box (verified owner) –
Fast service, great communications. We need more suppliers like that.
Greg (verified owner) –
Hector did a great job helping get the right items and right products ordered and shipped
Liz (verified owner) –
Eric was very helpful. He was able to locate disk drives and shipped them overnight to ensure they arrived on time. After it was determined that the disks were too small, Eric facilitated the process to return them and get the correct ones shipped out quickly.
Angie (verified owner) –
The ordering process was simple, and communication with Ahmad was professional and very helpful. Overall, a smooth and pleasant experience.
Matt (verified owner) –
The process was easy and my hard drive was delivered quickly
Lana Liang (verified owner) –
Sale rep is Ahmad, he is friendly and respond on time.
PM (verified owner) –
Good product at a reasonable price. Shipped promptly
modgers (verified owner) –
Ahmad helped me through the process and was great to work with and quick to follow up at each stage. The harddrive was shipped quickly and works great.
Scott (verified owner) –
Ahmad does a fantastic job and deserves a raise!
Anonymous Customer (verified owner) –
Great service and was on the ball to make sure everything was ok. Thank you to Ahmad and Hard Disk Direct.
Forensics 101 (verified owner) –
The website was very easy to navigate. The product was as advertised, and was delivered on time. I am very pleased with the level of service. I will definitely come back for my future needs.
Reuben B. (verified owner) –
Hector was an amazing help, on the chat and phone he helped find the product I was looking for, at a price and shipping speed that beat Amazon!
Mark (verified owner) –
Hector was great and knowledgeable. Very fast results.
sofa king –
I actually had very good experience. Ahmad kept me well informed once I called to check on my order.
ScottH (verified owner) –
As always, fast and reliable service.
Anonymous Customer (verified owner) –
Fast shipment, good communications.
Anonymous Customer –
Ahmad helped me retrieve the correct drive for the emergency call I had. He did a great job.